Založ si blog

Kapitalizmus ako boj o prežitie

Kým v prírode bez vyššieho vedomia platí, že zdatnejší súper získava viac priestoru a zdrojov pre svoj rozvoj, v prírode, ktorú obýva človek (…chvíľka napätia…), je to celkom rovnako. V minulosti išlo porazenému v evolučnom súperení o život. Dnes mu ide o jeho dôstojnosť a ľudskosť.

            Kapitalizmus je systém spočívajúci na súperení súkromných podnikov, pričom aj samotné výrobné prostriedky sú v súkromných rukách. Zdá sa teda, že ako rozumné bytosti sme za seba nechali bojovať svoje podniky, teda svoje idey, ktorých sú podniky zhmotnením. V princípe sa však nič nezmenilo a stále medzi sebou súperíme o svoje miesto na svete. Hoci nám vďaka rôznym medzinárodným dohodám a právnym úpravám OBVYKLE nejde o holý život, porazení strácajú nárok na väčšinu výhod civilizovaného života. Návrat k prírode by bol už rozpačitý, pretože ak ste žili od narodenia v kultúrnom a civilizovanom prostredí, ťažko sa odrazu vrátite späť do lesa a budete loviť a klásť oheň v jaskyni. Okrem toho, že by to bolo náročné fyzicky, bolo by to náročné aj mentálne. Mnoho ľudí by pociťovalo krivdu a poníženie. V kapitalizme v skutočnosti nezáleží na jedincovi. Tak isto ako ani evolúcii na ňom nezáleží. Dôležitý je druh. V prípade ľudí však platí, že každý jedinec je natoľko výnimočný, že môže celkom zmeniť beh dejín celého druhu. Každý jedinec je vesmírom, ktorý môže zásadným spôsobom ovplyvniť dianie. Preto sústrediť sa na druh a jednotlivca ponechať napospas systému, ktorého jediným cieľom je progres, je veľkou chybou. Ako napísal esejista a novelista Edward Abbey (The Journey Home: Some Words in Defense of the American West, 183), „rast kvôli rastu je ideológiou rakovinovej bunky.“

 

Pubertálne obdobie mladej demokracie

25.01.2017

Vojna proti autoritám ako prirodzená pubertálna fáza mladej demokracie je celkom prirodzený jav. Podobne ako mladý človek, ktorý sa v istom veku snaží vymedziť voči ostatným a hlavne voči autoritám, s ktorými sa nachádza v bezprostrednom kontakte, tak aj celá spoločnosť, ktorá prijala pre ňu nový politický systém, musí prejsť istým vývojom, aby sa v ňom naučila [...]

Erdogan ako hrozba západu

17.01.2017

Bez toho, aby sme zachádzali do hlbokých historických diskusií o dejinách Turecka a jeho vzťahoch k Európe, môžeme konštatovať, že Turecko nie je súčasťou Európy. Mám tu na mysli určitú mentálnu kompatibilitu. To samozrejme neznamená, že by boli Turci v akomkoľvek zmysle horší či zaostalejší. Od počiatkov Osmanskej ríše až po súčasné Turecko bol vzťah [...]

Kauza po slovensky

05.01.2017

Aby vznikla nejaká kauza, stačí, aby nejaký známejší novinár vyrukoval s informáciou o tom, že sa koná niečo, čo je buď v rozpore so zákonom alebo je v protiklade k verejnému záujmu. Tento novinár sa pritom odvolá buď na nemenovaný, vysoko dôveryhodný zdroj alebo jednoducho napíše, že jeho kamarát Jožko Mrkvička s určitosťou vie, že daný politik konal [...]

Mikrofón / Novinár / Žurnalistika /

Slovensko sa v rebríčku slobody médií prepadlo o 12 miest. Prvé skončilo Nórsko, posledná Eritrea, Rusko si polepšilo

03.05.2024 08:17

Slobodu tlače na celom svete ohrozujú práve tí, ktorí by mali byť jej garantmi, teda vlády a politické orgány krajín, varuje organizácia Reportéri bez hraníc.

Jekaterina Sobjanukova

Najbohatšia poslankyňa označila nezamestnaných Rusov za červy a rada by ich videla v pracovných táboroch

03.05.2024 08:00

Jelena Sobkaňuková tvrdí, že veľa ľudí nechce robiť. Bola preto zvedavá, čo si myslia ostatní poslanci o táboroch smutne známych zo Stalinovho obdobia.

Európsky parlament / Europarlament /

Opozícia dvakrát prehrala, pred eurovoľbami však Progresívci v prieskumoch dominujú. Zamieša kartami strašenie vojnou a kritika únie?

03.05.2024 06:05

Európske voľby môžu zmeniť politickú mapu v koalícii. Ide o Andreja Danka.

sidereusnuncius

The philosophy is my life and the truth is my wife.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 20582x
Priemerná čítanosť článkov: 2287x

Autor blogu